DomaVšade dobre, doma najlepšie

Čo trebe zažiť na prázdninách v Londýne

Publikované 22.03.2018 v 01:33 v kategórii Svet, prečítané: 25x

Do Anglicka a jeho hlavného mesta Londýna sa dá dnes dostať ľahko - ale prejsť všetky atrakcie počas jedného výletu? Ani omylom. Treba sa pripraviť, že toho za pár dní veľa nestihnete, preto treba vidieť aspoň to najdôležitejšie.
Londýn
Takže kam sa pozrieť a čo skúsiť?
1. Buckinghamský palác. Áno, to je ten palác, kde býva kráľovná a kde sa menia stráže. Len sa nesnažte im postaviť do cesty ako Mr. Bean, lebo vás ľahko zrámujú :).
2. Londýnske Oko. Trochu "väčší" kolotoč, než na aký sme zvyknutí. Keďže je taký obrovský, že je na každej fotke londýnskeho centra, reklamu na ňom si zaplatila Coca Cola. Inak, každá kabínka pojme 25 ľudí a váži asi 10 ton.
3. Štúdio Warner Bros. Tam, kde sa točil Harry Potter, majú všetko nachystané na nájazdy turistov s foťákmi. A filmári vedia ako zaujať davy.
4. Múzeum madame Tussauds. Každý kto vo svete niečo znamená, má svoju vlastnú figurínu v tomto notoricky známom múzeu, kde môžete stretnúť kohokoľvek - športovcov, spevákov.. Akurát im nebude veľmi do reči.
5. Tower. Ak hľadáte skutočnú históriu, k dispozícii vám bude obrovské množstvo atrakcií. Ak máme niečo vybrať, tak začnite v Toweri, mieste kde sa dlho formovala história ostrovov.
6. Vyhliadka zo Shardu. Najvyššia budova na ostrovoch (244 metrov) ponúka ultimátny pohľad na celý Londýn, vidíte za dobrého počasia asi tak na 50 kilometrov do diaľky. Budova Shard je často vo filmoch alebo počítačových hrách, lebo je vraj veľmi sexy.
7. Nočný život a kluby. Ak si myslíte, že Angličania sú upätí a konzervatívni ľudia, v noci vás presvedčia o opaku. Program miestnych klubov je obrovský, rovnako ako výber žánrov, spoločnosti a pod.
8. Sea life. Obrovské akvárium, samozrejme, že je "trochu" väčšie ako napríklad to v Budapešti. Británia je morská krajina a na 400 druhoch v Sea life to vidieť. Majú tu aj žralokov, ktorých sa môžete takmer dotknúť za tenkým sklom.
9. Britské múzeum. Ok, múzeí...majú v Londýne možno aj vyše stovky, alebo aj viac. British Museum s 8 miliónmi exponátov je obrovské a vo veľkosti súperí len s Louvrom, peterburgskou Ermitážou a madridským Prado. Nájdete tu všetko. Doslova. Však aj mali kedysi Briti obrovskú koloniálnu mocnosť.
10. Múzeum Sherlocka Holmesa. Ak sa bojíte obrovského múzea, skúste poslednú viktoriánsku budovu na Baker Street. Je to skôr pamätná izba preplnená krásnymi dobovými vecami zo života geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa (o ktorom sa fanúšikovia stále prú či existoval len ako spisovateľova fantázia, alebo sa starý Doyle naozaj inšpiroval u ozajstného človeka).
11. Hippodrome Casino. Je veľké, starobylo vyzerajúce a premelie sa tam naozaj veľa peňazí. Také Las Vegas po anglicku.
12. Harrods. Ak radi nakupujete, skúste typické londýnske nákupné domy. Harrods má 150 rokov a začínal len ako skromné potraviny. Dneska tam nakupujú ľudia so štýlom. Podobných nákupných centier je v Londýne veľa a nemáme na mysli žiadne uniformné Tescá.
13. Tate Modern. Aby ste mohli povedať, že ste v tom Londýne okukovali aj moderné a kultúrne veci, skúste túto galériu, o ktorej ste už zaručene počuli. Skrátka Tate.
14. Greenwich park. Starodávny park, skvelé miesto na piknik alebo prechádzku. A neďaleko je aj ona slávna kráľovská hvezdáreň, kde je čas nula.
15. Borough Market. Stačí sa sem ísť len pozrieť a niečo zjesť. Taká drobnosť - v roku 2014 oslávilo toto "trhovisko" 1000 rokov existencie. Vraj aj najlepší šéfkuchári v meste sem chodia so sieťkami nakupovať čerstvú zeleninu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?