DomaVšade dobre, doma najlepšie

Budúcnosť operačných systémov

Publikované 05.01.2016 v 03:29 v kategórii Internet, prečítané: 175x

Budúcnosť je už dnes. Ak nie sme v slepej uličke.
Uplynulých 30 rokov bolo vo svete operačných systémov vzrušujúcich. Za krátky čas sme sa dostali z úplneho praveku v IT do sveta, kde je už každý online. Po prečítaní tohto staršieho článku o budúcnosti operačných systémov z roku 2003 sa musíme občas pousmiať. 
Autor správne predpokladá, že všetci budeme musieť byť pripojení. No jeho technologická základňa je domáci počítač, počítač v práci a laptop. Telefón s pripojením na internet (možno sa tomu vtedy ešte hovorilo WAP) bol ešte len taký doplnok, rovnako ako PDA (dnes už nikto nevie čo to je, keďže každý smartfón obsahuje PDA a tisíc ďaľších vecí). Bill Gates už vtedy považoval počítačový priestor na súbory za žumpy, on a pár ďaľších už pracovali na cloude.
Predpovede o 3D interface, ktorý nahradí hromady neprehľadných ikon sa zatiaľ nenaplnili. Akurát sa nahradili jednoduchšími a škaredšími dlaždicami.
Vo svete OS nastáva malá revolúcia pravidelne už od roku 1976. Autor starého článku tu s nádejou hľadí na Microsoft Longhorn, ktorý je v dohľade "už" len o 2 roky. Dnes už vieme, že to bol poriadny krok vedľa. Longhorn boli nešťastné Visty. I to bola svojím spôsobom revolúcia - softvéroví inžinieri dostali facku a poučenie ako sa to nemá robiť.
Preto predpovedať budúcnosť je ošementné. Aby niekto nevytiahol tento článok o 15 rokov a nesmial sa na nás, akí sme boli hlúpi. V každom prípade sa nám dominancia Windows pre užívateľov a Linux pre správcov rozdrobila mobilnými platformami. Apple si kutí svoj uzavretý systém, ktorý bude vždy užívateľsky najpríjemnejší. Google vedie so svojím otvoreným Androidom, ale možno aj klame telom - ešte neuložil úplne k ľadu svoj nápad na OS, kde bude iba internetový prehliadač Chrome.
Ťažko povedať. Autor tohto článku používa stále Windows 7 SK a cíti sa byť ako v praveku v tom roku, keď ešte nebol ani DOS. No je to príjemný pravek a čo nám prinesie budúcnosť bude možno tiež príjemné.