DomaVšade dobre, doma najlepšie

Ako vznikol Facebook

Publikované 22.04.2015 v 23:32 v kategórii Internet, prečítané: 199x

Každý vie, že Facebook založi Mark Zuckerberg, dnes superboháč. Tu si o tom povieme viac.
Starý Facebook
Málokto však už pozná meno druhého zakladateľa Eduarda Saverina, Zuckerbergovho spolubývajúceho z Harvardu. Projekt spustili v roku 2004, no zo začiatku sa na ňom mohli registrovať len študenti Harvardu. Neskôr pribudli iné univerzity, veľké korporácie a o roku 2006 sa už mohol zaregistrovať každý človek nad 13 rokov.
Pred Facebookom naprogramoval Zuckerberg projekt s názvom Facemash. Pomohli mu traja ďaľší spolubývajúci - Andrew McCollum, Chris Hughes a Dustin Moskovitz. Šlo o hru s názvom "Hot or not". Čiže študenti si porovnávali svoje fotky a hlasovali, či sú "hot" alebo "nie".

Zuckerberg si vtedy poznamenal, že je trochu opitý a že si prezerá fotky ľudí z kirklandského internátu, niektoré boli vraj dosť hrozné. Už vtedy použil výraz "facebook". Vraj tam chcel ako admin popridávať fotky hospodárskych zvierat, aby bolo hlasovanie vybalancované. Aby mal viac návštevníkov, Zuckerberg hackol harvardské ročenky a použil fotky stade. Neskôr si priznal, že bol blbec, ale vraj "niekto to urobiť musel". Ešte v roku 2010 si jeden podnikateľ kúpil Facemash za 30 tisíc dolárov.

A áno, za toto bol z Harvardu podmienečne vylúčený (napokon mu odpustli pokuty), odchod z výšky je však v tomto biznise normálny, veď tak urobili aj Sergej Brin, Larry Page, Steve Jobs alebo Bill Gates. Tento incident ho však priviedol k myšlienke Facebooku, ktorý začal programovať v januári 2004.

V roku 2008 mal prvých 100 miliónov užívateľov. Rok predtým mal "len" 7 miliónov. Dnes ich už má 1,4 miliardy. Prví investori boli z Floridy a Facebooku v lete 2004 poskytli investíciu 500 tisíc dolárov. Riskantné, ale nesmierne výnosné. Facebook sa čoskoro stal gigantickým hráčom ako Google alebo Microsoft.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?