DomaVšade dobre, doma najlepšie

Ako uniknúť z únikovej miestnosti

Publikované 28.12.2016 v 12:00 v kategórii Svet, prečítané: 50x

Úniková miestnosť (anglický názov escape room je asi výstižnejší) je zábava, ktorá nemá za cieľ vás ani zabiť ani zamknúť. Dáme si zopár rád ako na to.
Keď sa ocitnete zamknutí v zábavnom escape roome, je už neskoro na niektoré banálne veci. Napríklad skočiť si na záchod na chvíľku je dobré ešte pred samotným dobrodružstvom :). Taktiež môže byť dôležitý výber kamarátov - všetci do toho musia ísť pozitívne s tým, že sa chcú baviť, neberte nikoho nasilu, koho podobné veci nebavia. Mohol by tam stáť ako nešťastný kôl v plote. 
Na druhú stranu, escape room dokáže rozveseliť kamaráta alebo príbuzného, ktorý má možno vážnejšiu chvíľku v živote. Ak idete v partii, kde sa možno nepoznáte medzi sebou až tak dobre, je možné, že nebudete medzi sebou veľa komunikovať. A komunikácia je alfou a omegou tejto hry. Komunikovať, komunikovať, komunikovať. A keď vás nič nenapadá, tak prehľadávať a osahávať (veci v miestnosti, samozrejme). Nenechajte sa paralyzovať nevedomosťou ako na teste v škole. Na všetko sa dá prísť.
Niektoré hádanky vyžadujú spoluprácu dvoch ľudí - napríklad otočia spolu naraz dvomi kľúčmi, alebo jeden človek otvorí nejaké okienko kam nedovidí a druhý hráč sa pozrie. Predmety v miestnosti môžu byť navzájom prepojené - jeden predmet robí niečo na druhej strane izby. Čiže oči a uši treba mať nastražené, často vám pomôže napríklad jemné cinknutie alebo zažaté svetielko. Ak nájdete nejakú drobnosť, väčšinou tam nebude len na parádu, ale bude mať nejaký účel, na to treba pamätať. Viac taktík napríklad na quora diskusii.
Dôležité je tiež nazeranie na hádanku z inej strany. Občas sa partia namotá do slepej uličky - začnú skúšať nejaké kombinácie niečoho, kde vôbec nejde o hádanie kombinácii, proste existuje iný postup a vy si to v danom momente neuvedomujete. Ale aj v tomto je krása hry. Game Master pri výmýšľaní puzzle myslel na niečo iné ako vy - paráda.
Ak máte na výber z viacerých miestností (a to asi budete mať, pretože iba jedna izba sa prevádzkarovi po čase zunuje), tak si vyberajte pozorne. Existuje viac štýlov - nórsky (prázdna izba s hádankami) alebo japonský (väčší priestor zaprataný množstvom vecí). 
Kľúčová je obtiažnosť. Môže sa vyjadrovať v percentách alebo hviezdičkách - ak sa necítite ako Mr. Logic, tak siahnite po ľahšej obtiažnosti. Tu bude na prvom mieste atmosféra príbehu miestnosti. Ale nenechajte sa odradiť ani veľkou obtiažnosťou. Cieľom personálu nie je vás zdeptať - pomôžu vám, príbehovým spôsobom. Je lepšie ak ten room šťastne dokončíte, pretože potom sa tam možno v budúcnosti opäť vrátite. A ťažšie miestnosti môžu mať kvalitnejšiu hĺbku, určite to treba skúsiť.
A tradičná rada na záver: nepanikárte. (Niekto vždy aj tak panikári, odtiaľ ďaľší názov tejto zábavy: panic room) :).

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?