DomaVšade dobre, doma najlepšie

Ako šetriť so zapnutou klimatizáciou

Publikované 19.07.2016 v 15:10 v kategórii Domov, prečítané: 73x

Klimatizácia
Klimatizácie sú známe svojou veľkou spotrebou a tým, že z ekonomických dôvodov nie sú úplne pre každého. Určite si napríklad zamestnanci nemenovaného hypermarketu v Bratislave smutne spomenú, keď im uprostred najväčších horúčav vedenie nechalo vypnúť klimatizáciu v celom obchode, pretože to bolo nerentabilné...

Existuje však viacero trikov ako sa dá na chladení vzduchu šetriť a tu vám ich ponúkame:
1. Netlačte na pílu. Podobne ako v zime sa radíme - neprekurujte, tak v lete zase platí - nechlaďte až príliš. Každý jeden stupeň v nastavení teploty môže predstavovať ročne desiatky euro. Navyše, ak je rozdiel medzi klimatizovanou miestnosťou a vonkajškom príliš veľký, váš organizmus pri prechode zažíva nezdravé "minišoky".
2. Naučte sa ovládať časovanie. Klimatizácia nemusí bežať nepretržite. V zamestnaní sú určite dlhé úseky, keď vnútri nikto nie je. To isté platí v domácnostiach. Správnym časovaním neplytváte energiou. V noci počas spánku určite nepotrebujete taký komfort ako pri práci.
3. Zvážte samoinštalačné klimatizácie. Tento typ (alebo "poddruh") je známy svojím menším výkonom a menšou energetickou náročnosťou. Navyše pri nich ušetríte už pri montáži - ako vyplýva z ich názvu, nepotrebujete na ich inštaláciu drahý certifikovaný servis.
4. Utesnite otvory. Najmä okná a dvere. Spomalíte tak tepelnú výmenu s neklimatizovanými priestormi a vy tak fungujete o čosi úspornejšie.
5. Neotvárajte vetračky. Každý vie, že keď beží klimatizácia, okná musia byť zavreté, Samozrejme, najmä v lete treba vetrať častejšie ako inokedy. Preto to robíme plánovito, naraz a počas vetrania necháme klimatizáciu vypnutú.
6. Udržujte klimatizáciu. Čistite ju a vymieňajte vzduchové filtre, ak je to treba. Rôzne nečistoty a vlákna dokážu znížiť efektivitu prístroja až o pätnásť percent.
7. Nábytok rozostavte efektívne. Určite nie je dobré, ak medzi vami a klimatizáciou je nejaký kus nábytku. Naopak, plastové súčasti môžu pomáhať smerovať chladný vzduch (keďže plast absorbuje teplo menej).
8. Používajte ventilátor. Ventilátor spotrebúva menej energie ako klimatizácia a pritom jej efektívne pomáha s cirkuláciou vzduchu v miestnosti. Klimatizácia "tlačí" vzduch väčšinou jedným smerom, ktorý ovplyvňujeme iba sklonom žalúzií.
9. Zvážte intenziu svetla. Ak nepotrebujete vyslovene kvôli niečomu svietiť, tak to nerobte. Zapnuté osvetlenie totiž zdvíha teplotu v izbe a o čosi viac opäť zaťažuje klimatizáciu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?